wtorek, 28 czerwca 2011

Federacja Bibliotek Cyfrowych się zmienia! Na lepsze!

Kilka dni temu, 22 czerwca, Federacja Bibliotek Cyfrowych obchodziła swoje czwarte urodziny. Gratulujemy
i życzymy stu lat! :-) Ta jakże wspaniała rocznica - poważnie piszemy! - stała się okazją do odświeżenia portalu FBC i wprowadzenia kilku zmian, które na pewno posłużą wszystkim czytelnikom w lepszym
i sprawniejszym wyszukiwaniu potrzebnych dokumentów. A do tego jeszcze strona Federacji po prostu wypiękniała... :-) Sprawdźcie sami, jak teraz wygląda i jak poprawiła się jej funkcjonalność.

Nam najbardziej przypadła do gustu możliwość popatrzenia na wyniki swego wyszukiwania w widoku rozszerzonym. Pozwala on podejrzeć, jak wygląda publikacja i przeczytać o niej kilka najistotniejszych informacji (datę pierwotnej publikacji, typ zasobu, temat i słowa kluczowe). Super! Poniżej przykładowe okno takiego rozszerzonego widoku:


Zmian na stronie Federacji jest więcej. Bardzo nam się podobają! Zajrzyjcie tam koniecznie! (bm)

czwartek, 16 czerwca 2011

Stary, dobry "Przekrój" online!

Niespodziankę dla wszystkich miłośników "Przekroju" przygotowała Małopolska Biblioteka Cyfrowa.

Przypominamy (jeśli w ogóle trzeba przypominać): "Przekrój" był pierwszym magazynem wydawanym
w Polsce po drugiej wojnie światowej. Przez długie lata cieszył się ogromną sympatią czytelników i utrzymywał pozycję najpoczytniejszego pisma ilustrowanego w kraju. Współpracowali z nim wybitni polscy pisarze, poeci, rysownicy. Przez ponad 20 lat magazynem kierował Marian Eile.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa zdigitalizowała kolejne roczniki "Przekroju" i sukcesywnie będą one udostępniane w sieci. Do jesieni mają się pojawić wszystkie numery pisma wydane do 2000 roku. Dziś już można przeglądać rocznik 1945 i 1946. Zajrzyjcie tu.

A tak wyglądała okładka pierwszego numeru "Przekroju" z 15 kwietnia 1945 roku:


Oj, będzie co czytać! (bm)

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Prace lubuskich artystów w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowała właśnie wystawę poświęconą twórczości lubuskich artystów oraz stuleciu Związku Polskich Artystów Plastyków. Przedstwicieli środowiska gościliśmy na miłym, kameralnym spotkaniu. Biblioteka kolekcjonuje prace artystów z Zielonej Góry i całego województwa. Wiele z nich podziwiać można także w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej, w kolekcjach: Grafika lubuska, Malarstwo lubuskie i Rysunek lubuski. Oglądajcie! :-) (bm)






piątek, 10 czerwca 2011

Goście, goście...

Czasami odwiedzają nas tu, w naszej bibliotecznej placówce na zachodnich rubieżach kraju ;-), mili goście. Wczoraj spotkaliśmy się z przesympatyczną grupą dociekliwych bibliotekarzy z Leszna i okolic. Mamy nadzieję, że podobała im się nasza biblioteka i nasze miasto! :-) Zapraszamy znowu! :-) (bm)







wtorek, 7 czerwca 2011

Mosfilm w sieci

Na blogu "Polityki" Kultura 2.0, który lubimy
i z przyjemnością czytamy, znaleźliśmy niedawno bardzo ciekawą informację. Oto rosyjska, a kiedyś radziecka wytwórnia filmowa Mosfilm udostępnia swoje filmy na oficjalnym kanale koncernu na youtubie. Do końca roku pojawi się tam 200 klasycznych radzieckich produkcji Mosfilmu.
W tej chwili można obejrzeć już kilkadziesiąt tytułów, również tak znanych i wybitnych jak "Pancernik Potiomkin" i "Aleksander Newski" Eisensteina, "Andriej Rublow", "Zwierciadło" i "Solaris" Tarkowskiego, "Lecą żurawie" Kałotozowa, "Ballada o żolnierzu" Czuchraja, "Dworzec dla dwojga" Riazanowa, a także słynne musicale Aleksandrowa "Świat się śmieje", "Cyrk", "Wołga, Wołga".
Filmy oglądać można w jakości 480p, z angielskimi napisami.

Bardzo bardzo szkoda, że ciągle jeszcze nie możemy w taki sam sposób - w sieci, legalnie, bezpłatnie - oglądać klasycznych polskich filmów. Mosfilmowi należą się słowa uznania za otwartość i promowanie - także poprzez własny przykład, a to bywa najtrudniejsze - wolnego dostępu do kultury. (bm)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...