Dokładnie 5 lat temu, 1 października 2005 roku, wystartował serwis internetowy "Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa". Obchodzimy dziś więc urodziny! Pięć lat to piękny wiek, prawda? Przestaliśmy już raczkować,
a całe długie wirtualne życie dopiero przed nami!
a całe długie wirtualne życie dopiero przed nami!
W dniu naszych piątych urodzin przygotowaliśmy dla Was pięć najważniejszych informacji-ciekawostek na temat Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
1. Co opublikowaliśmy na początku naszej działaności? Nie była to książka: zaczęliśmy od prezentacji fotografii i grafiki lubuskiej. Dokładnie 5 lat temu mogliście dzięki naszej pracy obejrzeć w sieci fotografię artystyczną Zygmunta Rytki oraz rysunki Andrzeja Gordona.
2. W ciągu 5 lat odwiedziło nas prawie 4 miliony gości. Oznacza to, że każdego dnia mamy około 2 tysięcy czytelników i liczba ta ciągle rośnie!
3. Udostępniamy już prawie 7 tysięcy publikacji zgromadzonych w czterech kolekcjach: "Dziedzictwo kulturowe", "Habilitacje, doktoraty", "Nauka i dydaktyka", "Regionalia".
4. Wraz z innymi bibliotekami cyfrowymi tworzymy wielką międzynarodową wspólnotę troszczącą się o dobra całej europejskiej kultury. Jesteśmy częścią ogólnopolskiej Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz Europeany, czyli Europejskiej Biblioteki Cyfrowej. Nasze zasoby widoczne są także w wielu bazach i wyszukiwarkach. Warto wspomnieć przede wszystkim o portalu DART-Europe, gromadzącym badawcze prace dyplomowe
i dysertacje powstające w Europie oraz o Manuscriptorium - europejskiej bazie rękopisów i starodruków.
5. Mamy bardzo ambitne plany. Już wkrótce zamierzamy udostępniać wszystkim użytkownikom naszej biblioteki także dokumenty dźwiękowe i audiowizualne. Na pewno chętnie z nich skorzystacie!
Chcielibyśmy pokazać Wam dziś także na czym polega i jak naprawdę wygląda praca bibliotekarzy cyfrowych. Spójrzcie, jak w agendach Europeany digitalizuje się różnego rodzaju dokumenty i obiekty, by udostępnić je w sieci wszystkim zainteresowanym i jednocześnie zachować dziedzictwo kulturalne Europy. My pracujemy podobnie... :-) I niech tak będzie sto lat!
Wspaniałej Szefowej ZBC - Małgosi, a także Joasi i wszystkim współpracownikom :-) życzę pięknych książek do "obróbki" i co najmniej takiego samego sprzętu jak na filmie!
OdpowiedzUsuńOho!!!! Zespół ZBC baaaardzo dziękuje za życzenia (szczególnie te dotyczące sprzętu ;)). No, a SZEFOWEJ ZBC-owego Bloga życzymy wielu fantastycznych "cyfrowych" tematów :).
OdpowiedzUsuńSto lat, sto lat,
OdpowiedzUsuńNiech żyje, żyje nam.
Sto lat, sto lat,
Niech żyje, żyje nam,
Jeszcze raz, jeszcze raz, niech żyje, żyje nam,
Niech żyje nam!
To "Sto lat" to nam Kasia zaśpiewała :-) Dziękujemy pięknie! :-)
OdpowiedzUsuńNasza Małgosia
OdpowiedzUsuńto Gosia Samosia
wszystko potrafi
komputery, skanery
i cyfrowe bajery
żyj nam Gosiu
sto lat
i spraw, abym i ja
z digitalizacją była
za pan brat.
Donatella
Wiedziałam, że już niedługo zaczną o Gośce wiersze powstawać!... :-) No ale żeby już???... Ho ho ho... :-) Pozdrowienia dla Donatelli!
OdpowiedzUsuńNo nie; Dziewczyny, nie wiedziałam, że takie zdolne jesteście :). Dzięki za dobre słowo, a Donatellę faktycznie warto poduczyć digitalizowania :).
OdpowiedzUsuńDrogi Zespole cyfrowej przyszłości,
OdpowiedzUsuńto dzięki Wam mogę zaglądać do biblioteki z ulubionej pozycji horyzontalnej. Cieszę się z każdej nowej pozycji. Uwielbiam tę bibliotekę i Jej cały zespół z Blogerką.
Gratuluję i życzę kolejnych lat w dobrobycie a to jest zapisane w naszych w planach.
Bardzo bardzo dziękujemy! :-)
OdpowiedzUsuń