środa, 31 marca 2010

Chopin, Chopin, Chopin...

W Roku Chopinowskim Cyfrowa Biblioteka Narodowa „Polona” przygotowała elektroniczną kolekcję materiałów związanych z kompozytorem. Na chopiniana składają się edycje utworów kompozytora, dzieła omawiające jego życie i twórczość, najważniejsze monografie, eseje, a także przewodniki prowadzące śladami artysty. Kolekcja będzie systematycznie uzupełniana o reprodukcje cyfrowe rękopisów, korespondencję i inne pamiątki związane z Chopinem. Większość publikacji przeglądać można jedynie ze stanowisk komputerowych Biblioteki Narodowej, jednak część kolekcji dostępna jest powszechnie. Do najciekawszych należy Wybór listów kompozytora w opracowaniu Zdzisława Jachimeckiego z 1949 roku.

Również w kolekcji Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się chopiniana. Jednym z nich jest portret kompozytora autorstwa Stanisława Pary (1996)

Warto wspomnieć, iż półtora tysiąca nagrań utworów Fryderyka Chopina sprzed 1958 roku znajduje się w dźwiękowym archiwum British Library. Poddano je cyfrowej obróbce i udostępniono mieszkańcom Wielkiej Brytanii; wszyscy inni mogą na stronach biblioteki przeczytać omówienia utworów i obejrzeć obwoluty płyt.
Najstarszym nagraniem w kolekcji jest Nokturn Es-dur op.2, zarejestrowany w 1905 roku.
W posiadaniu British Library znajduje się także sześć rękopisów Chopina, w tym Polonez A-dur, mazurki i barkarole, stanowiące niegdyś część kolekcji austriackiego pisarza Stefana Zweiga.
W brytyjskiej bibliotece zorganizowano również wystawę poświęconą Chopinowi, który przed śmiercią zagrał w Londynie pięć ostatnich koncertów. Mimo ciężkiej choroby artysta perfekcyjnie wykonywał swoje utwory, siedząc przy fortepianie podtrzymywany przez innych. Na wystawie zaprezentowano dwa portrety genialnego kompozytora, dokumenty, rękopisy wśród których znajdują się dwa Polonezy oraz eksponaty pochodzące z różnych instytucji. Sylwetka wybitnego artysty została przedstawiona na tle środowiska polskiej emigracji w Paryżu i w Londynie. Chopin przyjechał do Anglii i Szkocji na początku 1848 roku. (D.W.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...