piątek, 22 listopada 2013

SKEP jako baza pełnych tekstów

Baza SKEP (System Komputerowej Ewidencji Publikacji) znana jest autorom z Uniwersytetu Zielonogórskiego głównie jako baza bibliograficzna, dokumentująca dorobek naukowy pracowników i doktorantów uczelni.
Warto przypomnieć, że SKEP daje też autorom możliwość umieszczania w bazie własnych prac w pełnym tekście. Taka funkcja m. in. znacznie ułatwia studentom dotarcie do prac wykładowców, pozwala także na propagowanie dorobku naukowego w internecie.

Jak opublikować swój tekst w bazie SKEP?

Każdy autor może w prosty sposób zrobić to samodzielnie. Dokładne wskazówki znajdują się na stronie domowej SKEP-u w zakładce Przesyłanie plików źródłowych/Pytania i odpowiedzi.

Wskażmy tutaj najważniejsze kroki:

1. Artykuł/tekst, który chcemy dołączyć do bazy musi najpierw posiadać w SKEP-ie opis bibliograficzny sporządzony przez pracowników Biblioteki UZ. Dopiero do tego opisu można dodać plik z publikacją.

2. Każdy autor dodający swoją publikację do bazy powinien posiadać własne konto dostępowe SKEP oraz aktywny moduł SKEP-PLIKI. Należy w tej sprawie zgłosić się do administratora Państwa danych w systemie PERS.

3. Na dysku komputera zapisać należy plik (najlepiej w formacje pdf o maksymalnej wielkości 10 MB), który chcemy dołączyć do bazy.

4. Przy pomocy własnego loginu i hasła logujemy się do swojego konta dostępowego na podstronie Przesyłanie plików źródłowych

5. System przekieruje nas do spisu wszystkich naszych publikacji dostępnych w bazie. Przy opisie bibliograficznym każdej publikacji pojawi się zielony napis Prześlij pliki.6. Wybieramy opis publikacji, do której chcemy dołączyć plik i korzystamy z zielonego przycisku. Odnajdujemy odpowiedni plik na dysku naszego komputera. Na formatce wstawiania pliku możemy też umieścić/zmienić opis naszego materiału - będzie on widoczny na stronie www. Kończymy czynność, uaktywniając przycisk Załaduj plik do bazy danych.


I to już wszystko, czytelnicy od tego momentu mogą pobierać przesłany plik z tekstem artykułu/rozdziału. Na spisie naszych publikacji na stronie www przy opisie bibliograficznym pojawi się przycisk Pobierz pliki źródłowe. Będzie oczywiście mógł z niego skorzystać każdy wchodzący na stronę www.Kliknięcie na przycisk przenosi na podstronę załadowanej publikacji, skąd bezpośrednio można już pobrać plik dołączony do bazy. Wystarczy kliknąć na nazwę pliku.


Zachęcamy wszystkich autorów z Uniwersytetu Zielonogórskiego do korzystania z tej funkcji systemu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów zapraszamy do kontaktu z Działem Informacji Naukowej BUZ. (bm)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...