poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Warszawski sierpień

Każdego roku w sierpniu wspominamy bohaterskie i tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w okupowanej Warszawie w 1944 roku.

 Muzeum Powstania Warszawskiego w bardzo interesujący sposób propaguje wiedzę o powstaniu na swych stronach internetowych. Warto tam zajrzeć.

Przede wszystkim możemy odbyć wirtualną wycieczkę po muzeum i obejrzeć najciekawsze eksponaty i archiwalne zdjęcia, poczytać powstańczą prasę, dokładnie - dzień po dniu - prześledzić historię powstania. I poznać wszystkich walczących o wolną Warszawę. Na stronie funkcjonuje bowiem także Wirtualny Mur Pamięci. Nawiązuje on do zbudowanego w okalającym budynek muzeum Parku Wolności 156-metrowego Muru Pamięci. Znajdą się na nim wyryte na rzędach szarych, granitowych płyt nazwiska tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Dotychczas jest tam ponad 9 tysięcy nazwisk, ich lista jest stale uzupełniana. Na murze figuruje imię, nazwisko, pseudonim i stopień wojskowy powstańca. Nazwiska są weryfikowane na podstawie dokumentów archiwalnych, list PCK i innych źródeł.

Inną ciekawą inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego jest Archiwum Historii Mówionej. Jego tworzenie zapoczątkowano w październiku 2004 roku. Głównym zadaniem Archiwum jest utrwalenie relacji kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących dzisiaj w Polsce i za granicą. Obecnie stanowią oni pokolenie osiemdziesięciolatków, jest to więc ostatnia chwila na uwiecznienie ich wspomnień. Do tej chwili przeprowadzono 2000 wywiadów. Są to kilkugodzinne często nagrania – niezwykle cenne relacje świadków tamtych dni. Wszystkie relacje są utrwalane w wersji elektronicznej i publikowane na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapisy filmowe rozmów będą też sukcesywnie udostępniane w czytelni Muzeum, część z nich dostępnych jest na kanale youtube.

Na stronach Muzeum poczytać można także Encyklopedię Powstania, zapoznać się z powstańczymi biogramami i dowiedzieć o wielu wielu ciekawych przedsięwzięciach podejmowanych przez placówkę.

Pomyślcie w sierpniu o tamtych gorących dniach... (bm)


1 komentarz:

  1. Wyjątkowo ciekawa inicjatywa Muzeum, a wirtualna podróż po historii Powstania Warszawskiego 1944 - pasjonująca. Również serdecznie polecam tę stronę. Donata

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...