środa, 13 kwietnia 2011

Projekt: World Digital Library. Światowe dziedzictwo kulturowe w sieci!

Jeśli bogate zasoby naszej rodzimej Federacji Bibliotek Cyfrowych to dla Was mało, jeśli ponad 15 milionów różnorodnych dokumentów dostępnych w Europeanie, nie daje wystarczającej satysfakcji Waszej potrzebie zdobywania wiedzy, to mamy na to radę! Przedstawiamy wspaniały projekt World Digital Library! Zyskacie dzięki niemu jeszcze rozleglejszą perspektywę odkrywania dorobku kulturowego ludzkości.

Pomysł utworzenia światowej biblioteki internetowej przygotowywany był głównie przez UNESCO i Bibliotekę Kongresową USA od 2005 roku. W pracach brało udział także wielu współpartnerów, w pierwszym etapie m.in. Bibliotheca Alexandrina, Biblioteka Narodowa Brazylii, Biblioteka Narodowa i Archiwum Egiptu, Biblioteka Narodowa Rosji i Państwowa Biblioteka Rosji. Później dołączyło wiele innych bibliotek i instytutow badawczych z całego świata.

Najważniejszym założeniem projektu jest stworzenie łatwo dostępnego przez Internet zbioru światowego bogactwa kulturowego, przybliżającego historię i osiągnięcia wszystkich krajów i narodów. To z kolei - w opinii twórców biblioteki - z pewnością przyczyni się do budowania potencjału krajów rozwijających się, pogłębi zrozumienie między kulturami oraz promować będzie społeczeństwo oparte na wiedzy i różnorodność kulturową w sieci. Każdy mieszkaniec naszej planety mający dostęp do Internetu zyska dzięki WDL łatwy, bezpłatny i nieograniczony dostęp do dziedzictwa cywilizacyjnego ludzkości.

World Digital Library wystartowała w 2009 roku.


Wśród zasobów WDL znaleźć można książki, czasopisma, manuskrypty, mapy, rysunki, zdjęcia, pliki audio i wideo. Każdy dokument posiada dokładny opis, wskazujący pochodzenie dzieła i objaśniający jego znaczenie w kulturze danego narodu. Opisy można czytać w siedmiu językach: po angielsku, francusku, rosyjsku, hiszpańsku, portugalsku, chińsku i arabsku. Można także skorzystać z opcji Listen to this page i wysłuchać opisu odczytanego przez lektora (także w siedmiu językach).

Biblioteka daje wiele różnorodnych i szczegółowych sposobów przeszukiwania swojej kolekcji: zasoby przeglądać można według miejsca lub czasu powstania dokumentu, jego tematu, typu, instytucji, z której pochodzi. Każdy na pewno bardzo szybko odnajdzie poszukiwany przez siebie obiekt.

Projekt dopiero nabiera rozpędu. Wszystkie prace koordynuje Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych. Liczba dokumentów dostępnych w WDL nie powala na razie na kolana (około 1,7 tys.), ale będzie ich coraz więcej. Za to jakość zasobów jest absolutnie najwyższa.

W WDL znaleźliśmy dla Was m.in. wspaniały manuskrypt z drugiej połowy XII wieku, Мiroslavljevo jevanđelje, najstarszy serbski rękopis z tekstami religijnymi, iluminowany 296 wykwintnymi miniaturami. W 2005 roku manuskrypt został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego "Pamięć świata". Całą wspaniałą księgę możecie obejrzeć tu, a u nas - pierwsza karta na zachętę. W World Digital Library znajdziecie wiele innych, równie wyjątkowych i jeszcze bardziej egzotycznych dokumentów ze wszystkich stron świata. (bm)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...