Pomysł utworzenia światowej biblioteki internetowej przygotowywany był głównie przez UNESCO i Bibliotekę Kongresową USA od 2005 roku. W pracach brało udział także wielu współpartnerów, w pierwszym etapie m.in. Bibliotheca Alexandrina, Biblioteka Narodowa Brazylii, Biblioteka Narodowa i Archiwum Egiptu, Biblioteka Narodowa Rosji i Państwowa Biblioteka Rosji. Później dołączyło wiele innych bibliotek i instytutow badawczych z całego świata.
Najważniejszym założeniem projektu jest stworzenie łatwo dostępnego przez Internet zbioru światowego bogactwa kulturowego, przybliżającego historię i osiągnięcia wszystkich krajów i narodów. To z kolei - w opinii twórców biblioteki - z pewnością przyczyni się do budowania potencjału krajów rozwijających się, pogłębi zrozumienie między kulturami oraz promować będzie społeczeństwo oparte na wiedzy i różnorodność kulturową w sieci. Każdy mieszkaniec naszej planety mający dostęp do Internetu zyska dzięki WDL łatwy, bezpłatny i nieograniczony dostęp do dziedzictwa cywilizacyjnego ludzkości.
World Digital Library wystartowała w 2009 roku.
Wśród zasobów WDL znaleźć można książki, czasopisma, manuskrypty, mapy, rysunki, zdjęcia, pliki audio i wideo. Każdy dokument posiada dokładny opis, wskazujący pochodzenie dzieła i objaśniający jego znaczenie w kulturze danego narodu. Opisy można czytać w siedmiu językach: po angielsku, francusku, rosyjsku, hiszpańsku, portugalsku, chińsku i arabsku. Można także skorzystać z opcji Listen to this page i wysłuchać opisu odczytanego przez lektora (także w siedmiu językach).
Biblioteka daje wiele różnorodnych i szczegółowych sposobów przeszukiwania swojej kolekcji: zasoby przeglądać można według miejsca lub czasu powstania dokumentu, jego tematu, typu, instytucji, z której pochodzi. Każdy na pewno bardzo szybko odnajdzie poszukiwany przez siebie obiekt.
Projekt dopiero nabiera rozpędu. Wszystkie prace koordynuje Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych. Liczba dokumentów dostępnych w WDL nie powala na razie na kolana (około 1,7 tys.), ale będzie ich coraz więcej. Za to jakość zasobów jest absolutnie najwyższa.
W WDL znaleźliśmy dla Was m.in. wspaniały manuskrypt z drugiej połowy XII wieku, Мiroslavljevo jevanđelje, najstarszy serbski rękopis z tekstami religijnymi, iluminowany 296 wykwintnymi miniaturami. W 2005 roku manuskrypt został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego "Pamięć świata". Całą wspaniałą księgę możecie obejrzeć tu, a u nas - pierwsza karta na zachętę. W World Digital Library znajdziecie wiele innych, równie wyjątkowych i jeszcze bardziej egzotycznych dokumentów ze wszystkich stron świata. (bm)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz