środa, 26 maja 2010

Znowu powódź...

Powódź, jaka nawiedziła ostatnio Polskę, poczyniła ogromne spustoszenie. Fala kulminacyjna na największych rzekach jest bardzo długa. Płynąc, porywa ze sobą nie tylko ludzi wraz z dorobkiem całego życia, nie tylko zwierzęta, ale jest także zagrożeniem dla dóbr narodowych: zabytkowych budowli, kościołów, muzeów i bibliotek.
W obronie przed żywiołem Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Auschwitz i Uniwersytet Jagielloński przeniosły część swoich zbiorów w bezpieczne miejsca.
Korzystając z pomocy studentów, Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego przeniosła dwieście tysięcy woluminów na wyższe kondygnacje.

Powódź wielokrotnie nawiedzała tereny dzisiejszej Polski. W bibliotekach cyfrowych znaleźć można sporo dokumentów, zdjęć, pocztówek opowiadających i pokazujących wielką wodę z przeszłości… U nas kilka pocztówek i zdjęć z Krosna Odrzańskiego i Nowej Soli.

Krosno Odrzańskie, 1904


Krosno Odrzańskie, 1932


Nowa Sól, 1997


Günter Grass w swej sztuce Powódź (Powódź oraz małe formy, Słupsk 2007) pisze: "Ludzie nie nauczyli się wyciągać wniosków z katastrof”, a bohater utworu kolekcjonuje kałamarze, co ma być według niego remedium na chaos po powodzi… Hmmm… (DW, mk, bm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...