piątek, 16 lipca 2010

Wycieczka do starego Gdańska

Jeśli wakacje planujecie spędzić nad polskim morzem i pospacerować po gdańskim Długim Targu, zajrzyjcie koniecznie do starych przewodników po tym mieście. Kilka z nich znaleźć można w bibliotekach cyfrowych. Są skarbnicą wiedzy o Gdańsku, jego historii i zabytkach, ale także o międzywojennej teraźniejszości miasta.

Warto poprzyglądać się starym zdjęciom i odnaleźć różnice, jakie poczynił czas przez prawie sto lat... No i można tez sobie poczytać i pooglądać te wspaniałe dawne reklamy... Na przykład Zakładu Eleganckiej Garderoby Męskiej podług miary Franciszka Garyantesiewicza... Ceny umiarkowane! :-)

Polecamy Wam szczególnie Ilustrowany przewodnik po Gdańsku i okolicy wydany przez "Dziennik Gdański"oraz Ilustrowany przewodnik po Gdańsku Wydawnictwa Ajencji Wschodniej z 1927 roku.


Wielką, obszerną publikacją na temat Gdańska jest także książka Mieczysława Orłowicza Ilustrowany przewodnik po Gdańsku wraz z terytorjum Wolnego Miasta z planem miasta i 32 ilustracjami, wydana w Warszawie w 1928 roku. Autor szczegółowo omawia historię, geografię, kulturę, przemysł, handel Gdańska od momentu powstania miasta.

Z taaaką porcją wiedzy spacer po Długim Targu na pewno będzie ciekawszy... (bm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...