środa, 7 lipca 2010

Nowocześnie o historii: Historia i Media

Wszyscy lubiący historię, ale także zainteresowani mediami (szczególnie internetem) i ich związkiem z historią na pewno chętnie zajrzą na strony portalu Historia i Media.

 Autorzy przedsięwzięcia tak o nim piszą: to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie. Celem projektu jest promocja koncepcji digital history – zainteresowanie historyków internetem jako narzędziem wspomagającym badania i edukację historyczną.

W portalu znajdziecie informacje na temat projektów humanistycznych realizowanych w kraju i za granicą, zasobów internetowych dotyczących historii, przeczytacie też relacje z konferencji naukowych oraz najistotniejszych dyskusji podejmowanych przez środowiska związane z humanistyką, otrzymacie omówienia najciekawszych książek i czasopism.
Autorzy portalu śledzą także wszystko, co nowe w muzeach i muzealnictwie oraz próbują odpowiadać na różnorodne pytania dotyczące polityki historii i pamięci oraz szeroko pojętej świadomości historycznej w społeczeństwie.
Zachęcamy Was do odwiedzania stron portalu: teksty bywają kontrowersyjne, ale na pewno są inspirujące i nie nudzą... Teraz, w czasie wakacji, proponujemy Wam na przykład trochę popkultury: zajrzyjcie do bardzo ciekawego tekstu o Bękartach wojny Quentina Tarantino. Autor, Marcin Wilkowski, zastanawia się, czy ten słynny film ma coś wspólnego z historią, czy jest może raczej tylko zwykłym purée z historii... (bm, mk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...