poniedziałek, 28 czerwca 2010

Wielkie piłkarskie święto – Mundial 2010

11 czerwca rozpoczęło się wielkie piłkarskie święto – Mundial 2010, będące największą sportową imprezą w historii Czarnego Lądu.
Wydawnictwo Sorus przygotowało niezwykłą publikację - Afryka gola! Futbol i codzienność Michała Zichlarza. Pasją tego znanego dziennikarza sportowego jest piłka nożna i podróże po Afryce. Twórca prowadzi również interesujący blog na temat afrykańskiego mundialu.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej podróżnik opisuje historię futbolu w Afryce i najlepszych piłkarzy. Wiele miejsca poświęca Henrykowi Kasperczakowi – byłemu piłkarzowi i trenerowi , który prowadząc afrykańskie drużyny, odnosił niemałe sukcesy. Autor podpatrywał jego pracę z reprezentacją Senegalu. W książce przewijają się nazwiska piłkarzy grających niegdyś w polskich klubach.

W drugiej części dziennikarz przedstawia codzienność Czarnego Lądu, opowiada także o futbolowych afrykańskich drużynach narodowych. Autor spisuje m.in. swoje wrażenia z pobytu w RPA,  wędruje po Mozambiku śladami Euzebio da Silva Ferreira, jednego z najlepszych w historii piłkarzy afrykańskich, Nigerię natomiast przemierza tropem pierwszego czarnoskórego reprezentanta Polski – Emmanuela Olisadebe.

Ostatni rozdział poświęcony jest temu, z czym afrykański futbol szczególnie kojarzy się kibicom, czyli magii i tajemniczym zaklęciom na boisku.

Książka zawiera także mapy oraz przeszło sto fotografii.

Jeśli po lekturze tej bardzo ciekawej książki nie macie jeszcze dość piłki nożnej, przeczytajcie coś o tych, którzy kibicują piłkarzom. Akademicka Biblioteka Cyfrowa w Krakowie opublikowała świetny artykuł Macieja Solińskiego zamieszczony w Studiach Humanistycznych (t. 4 2006) pt. Piknicy, ultrasi i chuligani - wewnętrzne zróżnicowanie grupy subkulturowej kibiców piłkarskich w Polsce. Oj, jest nad czym pomyśleć zanim się wybierzemy na mecz... (oprac. D.W.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...