wtorek, 18 stycznia 2011

Rok Czesława Miłosza

Fot. Judyta Papp, miłosz365.pl
W roku 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Był nie tylko czytanym na całym świecie poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem - był przede wszystkim świadkiem, wnikliwym obserwatorem i kronikarzem niezwykłych czasów, w których żył. Stulecie urodzin Miłosza stanie się na pewno dla wielu z nas okazją do ponownych spotkań z bogatym dorobkiem twórcy.

Każdy Jego nowy wiersz to było dla nas święto, niespodzianka, podarunek, temat do długich rozmów z przyjaciółmi i zaproszenie do rozmyślania w samotności - pisała o swym Koledze Nobliście Wisława Szymborska.

Zajrzyjcie na oficjalną stronę Roku Miłosza - Miłosz 365. Znajdziecie tam wiele informacji o samym poecie oraz o wydarzeniach, jakie w związku z rocznicą będą odbywać się w całym kraju.
 
Mamy też coś dla maniaków ;-) bibliotek cyfrowych. Dzieła Czesława Miłosza trafią do zasobów tych bibliotek dopiero za wiele wiele lat (w roku 2075, jeśli nie ulegnie zmianie obowiązujące dziś prawo), ale znaleźliśmy dla Was coś w zamian :-)
Śląska Biblioteka Cyfrowa udostępnia świetną książkę Marka Bernackiego "Wyprowadził mnie z Ziemi Ulro". Szkice o twórczości Czesława Miłosza, natomiast dzięki Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej przeczytać możemy opracowanie Edyty Tuz-Jureckiej Natura w poezji Czesława Miłosza.


Kilka utworów samego Miłosza znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej poety prowadzonej przez Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak". (bm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...