wtorek, 11 stycznia 2011

Stary, dobry Merkuriusz...

Wszyscy lubimy poczytać sobie przy filiżance kawy dobrą gazetę... A nasze polskie pisma możemy tak już czytać od 350 lat (choć wtedy chyba jednak jeszcze nie przy kawie)!

Otóż 3 stycznia 1661 roku wyszedł w Krakowie pierwszy numer "Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego", najstarszej polskiej drukowanej gazety. Inicjatywa wydawania pisma wyszła z kręgów dworskich, zapewne od samej królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony Jana II Kazimierza. Gazeta ukazywała się 1-2 razy w tygodniu w nakladzie 100-200 egzemplarzy, liczyła od 8 do 12 stron. Autorami tekstów byli Włoch polskiego pochodzenia, Hieronim Pinocci i Jan Aleksander Gorczyn, drukarz krakowski.

We wstępnym artykule pierwszego numeru  napisano:
Ten jest, że tak rzekę, jedyny pokarm dowcipu ludzkiego, umieć i wiedzieć jak najwięcej: tym się karmi, tym się cieszy, tym się kontentuje.
Piękne motto także i w naszych czasach! :-)

"Merkuriusz" propagował program reform ustrojowych w duchu wzmocnienia władzy królewskiej. Pisano w nim o rodach panujących, wojnach, traktatach, planach politycznych, podawano informacje ze stolic europejskich oraz dużych miast Rzeczypospolitej. Od numeru 28 pismo wydawano w Warszawie, ostatni, 41 numer, ukazał się 22 lipca 1661 roku.

A tak wyglądały dwie początkowe strony pierwszego numeru:

No i na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby przejrzeć wszystkie numery naszej pierwszej polskiej gazety. Są one dostępne w wersji elektronicznej w e-Kolekcji Czasopism Polskich Uniwersytetu Warszawskiego. (bm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...