poniedziałek, 3 stycznia 2011

Trochę zdrowia na nowy rok

Czego najczęściej życzyliśmy sobie na nadchodzący nowy rok? Jasne, że zdrowia! Jeśli interesuje Was medycyna i jej historia, zajrzyjcie do kolekcji cyfrowych Biblioteki Uniwersytetu w Yale. Wśród wielu  zasobów znajdziecie także arcyciekawe kolekcje dotyczące przeszłości nauk medycznych, ich rozwoju oraz ludzi z nimi związanych. Wszystkie kolekcje możecie przeglądać tu.
My z wypiekami na twarzy oglądamy przede wszystkim wspaniały zbiór fotografii starych instrumentów medycznych. Oto jak wyglądał zestaw do amputacji w 1850 roku... :-(


Biblioteka udostępnia także zdigitalizowane zbiory poświęcone Harveyowi Cushingowi (1869-1939), wybitnemu amerykańskiemu lekarzowi, studiującemu niegdyś w Yale, jednemu z twórców neurochirurgii, prekursorowi leczenia nowotworów mózgu. Dedykowana jest mu biograficzna kolekcja zdjęć - The Harvey Cushing Photograph Collection oraz kolekcja książek jego autorstwa i na jego temat - Book by and about Harvey Cushing. Dostępna jest także biografia Cushinga, którą napisał John F. Fulton.

No i jeszcze jedna wspaniała kolekcja, którą warto przejrzeć: zbiór dawnych plakatów o tematyce zdrowotnej z całego świata (Historical Medical Poster Collection). Popatrzcie, jak propagowało się kiedyś zdrowie i zdrowy styl życia. :-)

A w nowym 2011 roku my również życzymy Wam duuużo zdrowia! :-) (bm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...